През 19 век, когато изследователите на просветена Европа се устремяват към неизвестни краища на земята с цел да ги изучат и представят на цивилизования свят, един 30 годишен австро – унгарец с неизчерпаема енергия и негаснещ ентусиазъм кръстосва на длъж и шир Балканите и разказва на европейците за тези близки, но непознати земи, за които се носят легенди. Въпреки, че тогава България е част от турската империя, споменът за някогашното процъфтяващо българско царство е жив и буди любопитството на младия географ, историк, геолог, пътешественик и блестящ художник Феликс Каниц.
Феликс Филип Емануел Каниц е роден на 2.VІІІ. 1829 г в Будапеща в заможно еврейско семейство. От малък проявява склонност към музика и изобразително изкуство. На 14-годишна възраст остава сирак и постъпва на работа като „гравьор практикант“. Насочва се към илюстрацията, през 1847 г. се преселва във Виена и постъпва в Литографския институт. Знанията по история на изкуството попълва във Виена, Нюрнберг, Дрезден, Мюнхен и Париж.
Като художествен редактор на сп. „Илюстрирте цайтунг“ (1858), започва изследователски пътувания в Югоизточна Европа – Босна и Херцеговина, Черна гора, Далмация, Сърбия и България. Любознателен по природа, Феликс Каниц е сериозно заинтригуван от бита и културата на балканските народи.
Каниц посещава България цели 18 пъти между 1860 и 1883 г. Сериозни са проучванията му на тема история, география и етнография, като в резултат издава безценни трудове - едни от най-красивите и изчерпателни илюстровани описания на природата на България, на архитектурата и бита на българина около Освободителната война.
Талантлив гравьор и прецизен картограф, с почти фотографска точност той рисува видяното и изработва карти на изминатите от него маршрути.
Феликс Каниц е привлечен от старините, на които се натъква по нашите земи и ги изследва с голям интерес, превръщайки се в познавач на средновековната българска култура.
Посещава и столиците Преслав и Търново, рисува с възхищение Белоградчишките скали, Ритлите при с. Люти брод, развалините в Никопол, красотите на Искърския пролом и Делиормана, Златна Панега и Търново, прохода Вратцата край Враца; впечатяващи са платната му, изобразяващи Видин, Кулата, Лом, Габрово, Оряхово, Провадия, Варна, от Стара планина, околностите на Свищов, Троян и Шипченския балкан...
Успоредно с историко-археологическите си изследвания, Каниц прави етнографски и езикови проучвания.
Включва се и в обществения живот на българите: подкрепя борбата за църковна независимост, радетел е на идеята за създаване на български училища, близък е с Георги С. Раковски, а по време на Априлското въстание пише поредица от статии в европейски вестници в защита на българите.
Неговите книги и публикации получават признанието на учени и интелектуалци от Европа:
През 1883 г., когато Феликс Каниц посещава България за последен път, княз Батенберг му връчва ордена "Св. Александър", а Българската академия на науките го удостоява за свой почетен член.
Архивът и библиотеката на Феликс Каниц са завещани на Българската Академия на Науките и чрез посредничеството на българската легация в Будапеща през 1936 г. в БАН постъпва една безценна колекция от акварели, рисунки, скици, карти, фотографии, ръкописи и книги.
С почит и благодарност към Феликс Каниц, от чието рождение се навършват 195 години, да надникнем в 19 век и да преоткрием България през неговия поглед.
Огънят в живота на старите българи бил благословен. Той е извор на живот, раждане, светлина и плодородие, слънчева магия със защитна и пречистваща сила, но и стихия, страшна и неподвластна на човека. Затова вярвали, че стихията трябва да бъде умилостивена с почит, жертви и празнуване.
прочети ощеНово! Не пропускайте играта на Армаганъ с интригуващи загадки и свежи награди в страниците ни във Фейсбук и Инстаграм !
прочети ощеС поклон към „оная оная незнайна женица, дето първа втъкала е прелестта на земята ни във шевица" (Вл. Башев)
прочети ощеЗнаете ли, че традиционният за Великден козунак се е появил на нашата трапеза едва преди около стотина години? А чували ли сте за „кукулник“, „конка“, „комколник“, „разговялка“, „спредавци“, „чурек“?
прочети още"Мартеница пращам надалече - нишка от живота във дома, бяла като вишната на двора и червена - сила на кръвта..."
прочети ощеСлед зимният слънчев кръговрат това е първият празник с обреди, изпълнени сред природата, а отрязаните лозови пръчки са първата растителност, ритуално внесена в селището и дома, за да се пренесе жизнеността и плодовитостта от лозата върху хората. За Трифоновден в традиционната култура и някои любопитни стари вярвания и обичаи може да прочетете тук:
прочети още"Магията на името е словесно заклинание, то е пожелание и закрила, духовният заряд, с който тръгваме по тази земя, невидимата връзка с предците и душата на рода..." д. ф. н. Лилия Старева
прочети ощеМъдрец и хуманист, но най-вече Българин! Владетел на словото и духа, сравняван с Омир, Шекспир, Никос Казандзакис, Гогол, Джойс, Томас Ман, Иво Андрич... Мисли и цитати от Човека, който търсеше светлина за хората.
прочети ощеВ средата на 30-те години на миналия век млад мъж обикаля България пеша и с колело. На гърба си носи 20-килограмова раница, в която се намира и пишеща машина, а от джоба му стърчи голям тефтер...
прочети ощеРадостта да си част от вълшебството, наречено "Фестивал на фолклорната носия" е несравнима и трудно се описва с думи. И мястото е вълшебно: сякаш Добромерица мери доброто на всеки и му донадя, каквото не достига...
прочети ощеПриказната история за Мариината земя, султанката Тамара-Мара и красивите носии от Мариово - вдъхновение за "Мариовска мома" - ново чаровно допълнение към колекцията ни моми и невести с уникални премени.
прочети ощеКак скромната тениска е пътувала през годините и се е превърнала в неразделна част от ежедневието на модерното общество, универсален елемент от облеклото в най-различни стилове...
прочети ощеСъздавайки нашите армагани ние често пътешестваме назад във времето, преоткриваме скрити съкровища и забравени истини, научаваме интересни истории и съпреживяваме вълнуващи мигове. Каним и Вас - с „Приказки от едно време“ да се докоснем до омаята на едно отминало време и заедно да "утолим жаждата си за истинска хубост". Първата ни „приказка“ е за една прелестна българка и любимата и премяна, за рода и "живата памет".
прочети още