Един от символите на Великденската трапеза – козунакът, всъщност е доста нов сладкиш. Думата „козунак“ липсва в Речника на българския език на Найден Геров, издаден на границата между XIX и XX век и съдържащ над 70 000 думи в 5 тома. Първият козунак за Великден е омесен от френски хлебар през 17 век, откъдето постепенно се пренася в цяла Европа. В българската кулинария се появава в края на 19 век. Думата козунак има гръцки произход, а се смята, че у нас навлиза от Румъния. „Сладкият хляб“ набира голяма популярност първо в градовете. В не една готварска книга от 20-те и 30-те години се споделят тайните на добрия козунак, а в модерните софийски кафенета дори започнали да сервират резени козунак с виенско кафе. Около 20-те години на миналия век вече се налага повсеместно като празничен сладкиш за Великден и така измества традиционния за българския празник обреден великденски хляб.
Хлябът винаги е бил на особена почит при земеделските народи и поради това е наситен със сакрален смисъл. На него се гледа като на свят предмет – преди да яде човек трябва да се прекръсти, хлябът е дар и благослов, безкръвна жертва и магия. Обредният хляб присъства във всички български обичаи, за повечето празници се месят специални хлябове.
На всеотдайния изследовател на българските традиции Димитър Маринов, основател и първи директор на Етнографския музей, дължим колекция от снимки, рисунки, образци и описания на повече от 150 различно украсени великденските хлябове. В различните райони на България те се наричат: „яйченик“, „кукулник“, „конка“, „комколник“, „разговялка“, „спредавци“, „чурек“ , срещат се и имена като: „боговица“, „колак“, „кравай“, „кошара“, „кукла“ и др. Основното, което отличава великденския от другите обредни хлябове са яйцата, поставени върху тях преди последното втасване, с богата и символична пластична украса.
Как приготвяли нашите баби Великденските хлябове:
Хлябът е дар и благослов:
Традиция е на Великден по-младите семейства да гостуват при техните кумове, родители и близки родственици. Някъде им казват “поклони“ и включват даруване на великденски хляб и боядисани яйца.
На трапезата
Чужденецът, благодарение на когото знаем как е изглеждала България през втората половина на 19 век и на когото дължим много от знанията си за историята, религията, езика, географията и бита на българина по онова време.
прочети ощеОгънят в живота на старите българи бил благословен. Той е извор на живот, раждане, светлина и плодородие, слънчева магия със защитна и пречистваща сила, но и стихия, страшна и неподвластна на човека. Затова вярвали, че стихията трябва да бъде умилостивена с почит, жертви и празнуване.
прочети ощеНово! Не пропускайте играта на Армаганъ с интригуващи загадки и свежи награди в страниците ни във Фейсбук и Инстаграм !
прочети ощеС поклон към „оная оная незнайна женица, дето първа втъкала е прелестта на земята ни във шевица" (Вл. Башев)
прочети още"Мартеница пращам надалече - нишка от живота във дома, бяла като вишната на двора и червена - сила на кръвта..."
прочети ощеСлед зимният слънчев кръговрат това е първият празник с обреди, изпълнени сред природата, а отрязаните лозови пръчки са първата растителност, ритуално внесена в селището и дома, за да се пренесе жизнеността и плодовитостта от лозата върху хората. За Трифоновден в традиционната култура и някои любопитни стари вярвания и обичаи може да прочетете тук:
прочети още"Магията на името е словесно заклинание, то е пожелание и закрила, духовният заряд, с който тръгваме по тази земя, невидимата връзка с предците и душата на рода..." д. ф. н. Лилия Старева
прочети ощеМъдрец и хуманист, но най-вече Българин! Владетел на словото и духа, сравняван с Омир, Шекспир, Никос Казандзакис, Гогол, Джойс, Томас Ман, Иво Андрич... Мисли и цитати от Човека, който търсеше светлина за хората.
прочети ощеВ средата на 30-те години на миналия век млад мъж обикаля България пеша и с колело. На гърба си носи 20-килограмова раница, в която се намира и пишеща машина, а от джоба му стърчи голям тефтер...
прочети ощеРадостта да си част от вълшебството, наречено "Фестивал на фолклорната носия" е несравнима и трудно се описва с думи. И мястото е вълшебно: сякаш Добромерица мери доброто на всеки и му донадя, каквото не достига...
прочети ощеПриказната история за Мариината земя, султанката Тамара-Мара и красивите носии от Мариово - вдъхновение за "Мариовска мома" - ново чаровно допълнение към колекцията ни моми и невести с уникални премени.
прочети ощеКак скромната тениска е пътувала през годините и се е превърнала в неразделна част от ежедневието на модерното общество, универсален елемент от облеклото в най-различни стилове...
прочети ощеСъздавайки нашите армагани ние често пътешестваме назад във времето, преоткриваме скрити съкровища и забравени истини, научаваме интересни истории и съпреживяваме вълнуващи мигове. Каним и Вас - с „Приказки от едно време“ да се докоснем до омаята на едно отминало време и заедно да "утолим жаждата си за истинска хубост". Първата ни „приказка“ е за една прелестна българка и любимата и премяна, за рода и "живата памет".
прочети още